PROFICIENCY nedir?

Türkiye’deki üniversitelerin çoğunda öğretim dili İngilizcedir. Derslerinizin ya tamamını ya da belli bir kısmını İngilizce okursunuz. Dolayısıyla, bir üniversiteyi kazandığınızda, o üniversite sizin İngilizce seviyenizi ölçmek için bir sınav yapar. İşte bu sınava “proficiency sınavı” denir. Aslında proficiency kelimesinin sözlük anlamı “yeterlik” ya da “yeterlilik”tir. Bu sınavla sizin İngilizcenizin ne kadar yeterli olduğu ölçülür. Bu sınavı geçerseniz İngilizce hazırlık okumadan doğrudan fakültenize başlarsınız, ancak sınavı geçemezseniz hazırlık okumak durumda kalırsınız. Sınavdan aldığınız puana göre bir sınıfa yerleştirilirsiniz. Hazırlık 1 yıl, en fazla 2 yıl sürer. Hazırlığı bitirince siz de fakültenize başlama hakkı kazanırsınız. 

Proficiency sınavlarında sorulan soru tipleri ve soru sayısı üniversiteden üniversiteye değişir. Kimi üniversiteler kelime, gramer, okuma ve yazma becerilerinizi test eder. Kimileri bu soru tiplerine listening de ekler. 

Proficiency sınavını, yani hazırlık atlama sınavını, geçmek istiyorsanız yazdığım Proficiency Kitabı ile Proficiency Soru Bankası kitaplarımı tavsiye ederim.